Ogród ze stodołą – projekt

Ogród ze stodołą – projekt.

Stara stodoła Z dachem z eternitu, pomalowanym na czarno, może być albo ładnym elementem w ogrodzie, albo go szpecić. Jeśli zdecydujesz się ją pozostawić, zastanów się, jak zmienić jej wygląd oraz jakie rośliny do niej pasują.

Stara stodoła może służyć w ogrodzie nie tylko jako miejsce przechowywania narzędzi i mebli ogrodowych, ale pomysłowo zaadaptowana może być również jego ozdobą.
Stodoła z dachem pokrytym eternitem jest charakterystycznym elementem ogrodu przedstawionego na zdjęciu poniżej. Służy nie tylko jako zaciszne schronienie, ale i składzik. Niezależnie od tego, jakie ongiś było jej przeznaczenie, teraz zajmuje bardzo ważne miejsce w ogrodzie.
Poniżej widzimy dwie różne propozycje włączenia stodoły w kompozycję ogrodu.
U góry — stodoła ma być schronieniem, a zarazem tłem dla basenu kąpielowego. Przy takim zaplanowaniu ogrodu te dwie konstrukcje muszą do siebie pasować. Oryginalną ozdobą jest mała wieżyczka z zegarem umieszczona na dachu pokrytym dachówką. Mury zrobiono z cegły, z której ułożono również kwadratowy wzór na powierzchni tarasu przy basenie kąpielowym, łącząc go z fakturowanym betonem.
Niżej — zakątek w innym stylu — do odpoczynku i opalania się. Dominują tu rośliny o miękkich formach.
W obu propozycjach zwraca się szczególną uwagę na fakturę i deseń, podkreślony dość mocno przez odpowiednie obsadzenie oraz ustawienie donic.
Siatka projektu nawiązuje do filarów i ścian stodoły, integrując ją z ogrodem.

 

Domek nad wodą. W tej raczej ekstra waganckiej propozycji stodoła zamieniona jest na przestronną altanę, harmonizującą z basenem i ceglaną nawierzchnią. Rośliny, takie jak cyprysy, lny nowozelandzkie czy pelargonie, podkreślają urodę tego miejsca.

W wiejskim stylu poniżej. Ognik szkarłatny, bez i irysy stwarzają wiejski zakątek – miejsce, w którym można odpoczywać lub opalać się.

Comments are closed.