Plan wstępny ogrodu

Plan wstępny ogrodu. Jeśli wybrałeś którąś propozycję, szkic, który zrobiłeś, powinien wyglądać mniej więcej tak. Musisz w tej fazie wiedzieć, jaka ma być powierzchnia ogrodu, jego kształt, charakter oraz które obszary przeznaczysz pod uprawę roślin.

Jeśli masz już wizję swojego przyszłego ogrodu, czas zastanowić się nad materiałami, z których wykonasz ogrodzenia i nawierzchnie, zanim posadzisz krzewy, różnorodne kwiaty, posiejesz trawę czy rośliny okrywowe. Musisz też uwzględnić budowle, na przykład szopę, które mają stanąć w ogrodzie, aby móc wkomponować je w plan.

Pomyśl, jakie materiały można dostać w pobliżu i czy będą pasowały do otoczenia. Tradycyjnie zarówno do budowy murów, jak i wyłożenia nawierzchni stosuje się kamień. Mniejsze elementy wykonane są na ogół z cegły i kostki granitowej; pamiętaj jednak, że te surowce lepiej pasują do nowoczesnego wystroju.

Wiele zależy od sposobu użycia materiałów. Zazwyczaj — im elementy są mniejsze, tym bardziej widać szczegóły. Z tego powodu na przykład dróżki ceglane będą miały mniej „rozmachu” niż wyłożone betonowymi płytami. Prefabrykowane płyty betonowe to materiał dosyć surowy i choć często ozdabia się je szczegółami o charakterze rustykalnym, nigdy nie będą wyglądały naturalnie. Beton jednak jest materiałem uniwersalnym i na pewno warto go użyć, szczególnie do utwardzenia nawierzchni. Monotonię dużych powierzchni można urozmaicić łącząc różne materiały.

Zastosowanie w ogrodzie drewna daje wspaniałe efekty, ale jest ono drogie. Poza tym w wielu krajach klimat przemawia przeciwko używaniu drewna na zewnątrz domu, na przykład do wykładania tarasów czy innych powierzchni. W czasie długiej zimy deski nasiąkają bowiem wilgocią i stają się bardzo śliskie, choćby były dobrze konserwowane. Natomiast podkłady kolejowe odpowiednio zakonserwowane są znakomitym materiałem, minie wiele lat zanim ulegną zniszczeniu.

Plan narysowany na papierze, roboczy szkic, jest jednak tylko dwuwymiarowy. Przez zaznaczenie na nim murów, stopni, zbiorników wodnych i innych detali przekształcisz go w trójwymiarowy. Pamiętaj, że to właśnie różnice poziomów, kwitnące rośliny oraz puste przestrzenie kontrastujące z uprawami i ciekawymi drzewami czynią z ogrodu przyjemne miejsce. Fałszywe jest więc mniemanie, że tylko obfitość jaskrawych kwiatów spowoduje, że ogród będzie piękny.

Przed wytyczeniem w terenie narysowanego na papierze planu trzeba będzie najprawdopodobniej oczyścić teren. Ze starych ogrodów czasem trzeba usunąć nieodpowiednie, posadzone wcześniej rośliny. Warto jednak się zastanowić, bo może udałoby się wkomponować w nowy plan niektóre elementy, na przykład drzewo o niezwyczajnym pokroju, wybrukowaną nawierzchnię czy żywopłot.

 

Gałęzie drzew można poobcinać lub związać. by nadać im inny kształt, rozrośnięte żywopłoty zaś także można przyciąć.
Miejsce na ogród trzeba przede wszystkim oczyścić z chwastów — albo za pomocą herbicydów (uwaga na dzieci i zwierzęta), albo wypalając je, o ile nie stwarza to zagrożenia dla ogrodzeń, drzew lub sąsiadów.

Comments are closed.