Miejski ogród przy garażu

Ogród przy garażu.
Oto ogród na tyłach garażu, który został tak urządzony, że część dachu garażu jest przedłużona i stanowi pergolę nad wyłożonym deskami tarasem. W małym ogrodzie jest to dobry pomysł na stworzenie miejsca wypoczynku.

Ten ogród przylega do tylnej ściany garażu. Można to wykorzystać dobudowując przedłużenie dachu, które będzie podstawą per-goli nad pokrytym deskami tarasem. Mały basen, z lewej, otacza podwyższona kamienna bortnica; całą powierzchnię pokrywa granitowa kostka. Wśród roślin na pierwszym planie Ilex sp., z prawej, oraz wielkie liście Vitis coignetiae. Bambus (Arundinańa sp.) i laurowiśnia dopełniają całości obrazu.
Z prawej u góry inny projekt tego samego ogrodu. Nawierzchnię tworzą betonowe płyty w kolorze kamiennego obramowania basenu oraz cegły, które harmonizują kolorem ze ścianą garażu.
Rośnie tu wiele roślin zimozielonych, a tuż przy basenie niska odmiana Cytisus. Pnący rdest, zasłaniający w zrealizowanym projekcie nieładny róg ogrodu, tutaj zastąpiono karłowatą leszczyną, ciekawie wyglądającą na tle zimozielonych krzewów biało kwitnącego ognika szkarłatnego.

W trzecim projekcie skoncentrowano się na odwróceniu uwagi od garażu. Osłaniają go Malus floribunda, z prawej, a zimozielone rośliny od frontu; za basenem posadzono Rhus typhina oraz Viburnum plicatum. Wśród roślin jednorocznych są irysy i astry kwitnące jesienią. Z tyłu, w miejscu zacienionym, rosną ciemierniki, a gęsty bluszcz o drobnych, złocistych liściach porasta garaż. Wczesną wiosną ogród ozdabiają jaskrawo kwitnące rośliny cebulowe i jednoroczne, posadzone w pojemnikach.

Elementy ogrodu.
Nawierzchnia wokół basenu i przy garażu jest pokryta płytkami. Corylus contorta, rosnący przy basenie szczególnie interesująco wygląda zimą.

 

Inna propozycja.
Szara granitowa kostka ułożona jest koliście, poczynając od rogu basenu; otacza rosnące w środku koła byliny. Z tyłu widać Viburnum plicatum ,,Mariesii” i Rhus typhina, których kolor pięknie ozdabia ogród jesienią.
Z drugiej strony wspaniale prezentuje się Malus floribunda oraz ustawione wokół niej pojemniki z kolorowo kwitnącymi jednorocznymi roślinami.

Comments are closed.