W rogu ogrodu – projekt

W każdym ogrodzie, najczęściej w rogu, znajdzie się zaciszne miejsce, gdzie słońce zagląda przez cały rok. W wielu wypadkach właśnie tam ustawia się wygodną ławkę, jak widać na zdjęciu.

W rogu powstałym między dwiema ceglanymi ścianami teren został podniesiony przez utworzenie blisko półmetrowego nasypu. Na zdjęciu poniżej pokazano, jak wykorzystać kolejowe podkłady i łamany kamień do zrobienia stopni prowadzących do tej części ogródka. Ławkę ustawiono na kamiennych płytach. Ciepłe tony ceglanego muru harmonizują z barwą niskich krzewów i kwiatów. Taka mieszanina rozmaitych roślin na różnych poziomach wygląda jak kolorowa mozaika plam. Należy jednak pamiętać, że rośliny mogą się zbyt bujnie rozrosnąć, szczególnie wówczas, gdy nie są starannie pielęgnowane.

Na stronie obok pokazano dwa odmienne sposoby zagospodarowania narożnika. Sposób urządzenia ogródka w narożniku trzeba dostosować do panujących w nim warunków. Należy wybrać takie gatunki roślin, które lubią zarówno ciepło, jak i suchą glebę, ponieważ fundamenty i ściany domu pochłaniają wilgoć. Drzew i krzewów o silnie rozrastających się korzeniach nie powinno się sadzić zbyt blisko murów.

Wybór właściwego rozwiązania podyktuje umiejscowienie danego ogrodu. Na przykład altana będzie pasowała do miejskiego ogrodu, podczas gdy „ogródek japoński” będzie dobrze wyglądał w podobnym otoczeniu.

W zrealizowanym projekcie wiejskiego ogrodu dominują niskie i barwne rośliny, natomiast obsadzenie altany zawiera sporo zimozielonych krzewów, kontrastujących z niższymi bylinami i samą altaną. Skromną kolorystycznie, linearną kompozycję japońską cechuje szlachetna prostota, osiągnięta dzięki wyrazistemu pokrojowi wybranych roślin.

Narożnik w stylu wiejskim. Wspaniały efekt osiągnięto dzięki dywanowi aromatycznych płożących się bylin i krzewiastych ziół: różnokolorowych macierzanek, karłowatej białej lawendy i stożkowatego rozmarynu. Wieloletni złocisty przetacznik podkreśla kępy Cheiranthus sp., wyraźnie widoczna jest purpurowa dąbrówka. Większość roślin jest zimozielona, dzięki czemu ładnie wyglądają przez cały rok.

 

Narożnik z altaną. Cegła klinkierowa, z której ułożone są stopnie prowadzące do altany, harmonizuje z murem. Dach altany pokryto dachówką, a drewniane belki pomalowano na biało. Wśród żwiru, którym wysypano otoczenie altany, wyrastają samosiewne byliny. Zwarte, miękkie kształty krzewów i pnączy łagodzą surowość kamieni i cegieł. Temu służą także kolory: biel, szarość i odrobina błękitu.

 

Kącik japoński. Urządzając kącik w takim stylu trzeba pamiętać o zachowaniu proporcji między liniami budowli a kształtem i rodzajem roślin. Rosną tu: rozłożysty sumak, liściaste bambusy, miniaturowe wierzby płaczące oraz wisteria o błękitnych kwiatach. Stopnie i miejsca do sadzenia zbudowano z podkładów kolejowych, a przestrzeń między nimi wypełniona jest otoczakami. Całości dopełnia tradycyjny pojemnik na wodę z bambusowym czerpakiem.

Comments are closed.