Wytyczanie planu ogrodu

Wytyczanie planu. Jeśli plan został sporządzony w odpowiedniej skali i po dokładnej analizie terenu, pomiary z łatwością dadzą się przenieść do prawdziwego ogrodu. Projekt trzeba tak skorygować, by wyeliminować wszelkie niepotrzebne zakręty.

 

Teraz przy użyciu kołków i sznurka, możesz „przymierzyć” swój projekt do terenu i zobaczyć, jak wygląda w rzeczywistości. Jeśli plan oparty jest na siatce, której krzyżujące się linie są przedłużeniem linii budynków, wtedy nie powinieneś mieć kłopotu z jego wytyczeniem, wszelkie zaś wady ujawnią się wcześniej.

Po wytyczeniu linii prostych należy narysować okręgi. Nie będzie to trudne, jeśli posługujesz się planem w określonej skali, szybko to wówczas zrobisz za pomocą kołka wbitego w środek i przywiązanego do niego sznurka. Linie biegnące łukiem narysuj na ziemi gwoździem lub patykiem i także zaznacz kołkami.

Gdy. już wytyczyłeś cały plan za pomocą kołków połącz je sznurkiem. Dzięki temu „przeniesiony” projekt będzie czytelny. Przyjrzyj mu się z kilku różnych punktów – z okna na piętrze, z parteru, spoza terenu. Przejdź się także po wyznaczonych ścieżkach i sprawdź, czy są dostatecznie szerokie, by swobodnie poruszać się po nich z taczką lub kosiarką.

Jeśli do drzwi frontowych ma prowadzić ścieżka, powinna ona być w miarę prosta, bądź o łagodnych zakrętach, w przeciwnym razie bowiem użytkownicy będą skracać sobie drogę. Gdy zaś zaplanowałeś słoneczny taras, musisz ocenić, jak długo latem będzie oświetlony i czy nic go nie zasłania.

Gdy masz zamiar zrobić podjazd, pamiętaj musi on być dość szeroki, żeby można z obu stron wysiąść z samochodu. Krótko mówiąc, musisz sprawdzić, czy wszystkie pomysły są zarówno praktyczne, jak i atrakcyjne wizualnie.

 

Przymiarka projektu.
Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace, przyjrzyj się dokładnie swemu projektowi ze wszystkich okien domu wychodzących na ogród, pamiętając o przewidzianych stopniach czy zmianach poziomu. Oględziny z okna na piętrze są ważne, dają bowiem wyobrażenie o przyszłym ogrodzie.

Comments are closed.