Ogród przed domem

Wejście do domu świadczy o jego mieszkańcach. Przy urządzaniu ogrodu przed domem należy mieć na uwadze przede wszystkim przestrzeń, jaką możemy przeznaczyć na ten cel, pamiętając, iż nie powinna być zbyt duża.

Ważna jest też roślinność; niska i ładnie pachnąca, nie zasłaniająca budynku. Rośliny wysokie, rozrośnięte, zasłaniające dom sprawiają wrażenie izolowania się jego mieszkańców od innych ludzi. Prywatność powinien podkreślać ogród za domem. Roślinność przed domem należy tak dobrać i skomponować, aby zielona masa zakryła tylko część domu. Na zdjęciu poniżej pojemniki na cokołach, stojące w narożnikach, wskazują drogę do domu.

Szeroka, starannie utrzymana ścieżka, która prowadzi do domu, zaprasza do wejścia — tak jak to widać w innym projekcie, przedstawionym na stronie obok. Linię ścieżki podkreśla zróżnicowana struktura nawierzchni, a wysokie jałowce stanowią pionowe formy łączące dom i ogród w jedną całość. W tej propozycji połączono rosnące już w ogrodzie rośliny z nowymi. Niski, strzyżony żywopłot i obfitość roślin okrywowych, z lewej, to pozostałość po dawnym obsadzeniu, natomiast jałowce, z prawej, nadają ogrodowi nowy, ciekawy wygląd.

Przedstawiona na rysunku u dołu, na stronie obok, propozycja podkreśla całkowicie odsłoniętą drogę wejściową. Szerokie stopnie eksponuje przycięcie gęstego bukszpanowego żywopłotu (Buxus sp.) w kształt prostokątów. Dla złagodzenia masywnych schodów posadzono nisko rozgałęziające się brzozy, które dodatkowo powiększają skalę całego założenia.

Wejście do domu, poniżej. Taka obfitość roślin ładnie wygląda przez cały rok. Roślinność pozwala na zachowanie równowagi między podwórkiem i elementami ścieżki. Dom jest celowo zakryty, a wejście nieco osłonięte. Sprawia to wrażenie odosobnienia, zacisza.

 

Szerokie wejście, z prawej. Szerokie stopnie zapraszają do wejścia. Niski żywopłot po obu stronach podkreśla linię ścieżki. Wąskostożkowe iglaki oraz bujnie rosnąca tu zieleń łączą dom z ogrodem.

 

Efektowne wejście, poniżej.

Takie wrażenie można osiągnąć planując bardzo szerokie stopnie prowadzące do domu. Pokrycie na wierzchni oraz grządki szkarłatnych niecierpków równie, wskazują wejście.

 

Comments are closed.