Naturalne piękno.
Ten uroczy ogród powstał dlatego, że pozwolono roślinom wyrosnąć do ich naturalnych rozmiarów. Bardzo starannie pielęgnuje się w nim rośliny, odnawia je, dosadza nowe, zachowując przy tym ich naturalne piękno.
Ten stary ogród rozciąga się wokół wiejskiego domu. Charakterystyczny wdzięk nadaje mu stara jabłoń, wokół której owija się obficie kwitnąca, rozrośnięta pnąca róża. Wysokie krzewy z prawej, na wprost domu, są w większości zimozielone.
Jeśli chcesz na nowo urządzić taki ogród, powinieneś zaakceptować istniejącą już roślinność, myśląc tylko o dosadzeniu małych roślin. Do tego ogrodu nowoczesne elementy nie pasują, lepiej będzie zachować go w naturalnym stanie, zamieniając w mały rezerwat.
W moim ekologicznym ogrodzie kamienisty brzeg otacza płytką sadzawkę, a trawiasta ścieżka prowadzi do jabłoni. Posadzone pod nią wysokie trawy zapewniają naturalne schronienie dla wielu gatunków drobnych zwierząt.
Inną możliwością jest „odświeżenie” staroświeckiego stylu ogrodu. Wyeksponowana została stara jabłoń poprzez otoczenie jej pomalowaną na biało ławką. Roślinność z prawej została przerzedzona oraz wzbogacona o nowe gatunki. Posadzono tu tradycyjne byliny, jak floksy, astry, łubiny i ostróżki, obok niskich ziół, takich jak szałwia, rozmaryn czy ruta.
Ogród ekologiczny.
Został tak zaplanowany, aby panowały w nim naturalne warunki. Trawy i krzewy jagodowe, takie jak Cotoneaster sp., przyciągają ptaki, a kwitnące byliny motyle i inne owady W zaroślach Sedum s: Helleborus sp. zimą znajdują pożywienie małe zwierzęta.
Tradycyjny zakątek Pomalowana na biało drewniana ławka otacza centralny punkt ogrodu — jabłoń, a dodatkiem do rosnących już krzewów są byliny. Ten zakątek Ja ie uczucie odosobnienia.