Ogród angielski – projekt

Trawnik i szklarnia.
Tradycyjny ogród angielski z okresu międzywojennego. Trawnik wiedzie do wyodrębnionej części ogrodu, gdzie znajdują się szklarnia i warzywnik.

 

Ten typowy angielski ogród został założony czterdzieści lat temu. Już wtedy ustalono, że trawnik i kwiaty powinny znajdować się blisko domu, szklarnia zaś i mały ogródek warzywny usytuowane są za domem. W tak urządzonym ogrodzie zieleń jest bujna, a ścieżki o dobrej, suchej nawierzchni łączą użytkowe części ogrodu — warzywnik, ogródek ziołowy i szklarnię — z domem.

Na stronie obok przedstawiono zupełnie odmienne propozycje urządzenia ogrodu usytuowanego w tym samym miejscu. U góry — ogród ziołowy, z nawierzchnią wyłożoną klinkierem, ładnie połączony ze szklarnią. Ceglaną nawierzchnię urozmaicają płyty z fakturowanego betonu. Centralnym punktem jest mały basen otoczony podwyższoną bortnicą. Na grządkach rosną zioła, a w drewnianych beczułkach, obok innych roślin, wysadzony jest szczypiorek. W tak urządzonym ogrodzie zakwita latem mnóstwo pachnących kwiatów, do których zlatują się pszczoły. Ładnie wygląda on także zimą.

Kolejny projekt jest odpowiedni do nowoczesnej wiejskiej rezydencji. Kąty dachu szklarni zostały powtórzone w konstrukcji metalowej pergoli oraz w linii zbiornika wodnego i ścieżki. Ta „kanciastość” kontrastuje ze swobodną, „płynną” roślinnością.

 

Ogród pełen ziół z nawierzchnią pokrytą klinkierem. Ceglana nawierzchnia przeplata się z fakturowanym betonem. Ładny wygląd przez cały rok zapewniają liczne rośliny zimozielone: szałwia, rozmaryn, wawrzyn, hyzop i macierzanka.

 

Wiejski ogródek.

Sprawia wrażenie nowoczesnego, ze względu na sposób ustawienia dachu szklarni. Wśród roślin dostrzegamy tradycyjne pnące róże, łubiny, irysy, lawendę, malwy i akant.

 

Comments are closed.