Ogródek od frontu

Ogródek przed wejściem, powyżej.
Ten ogródek sąsiaduje z prostym płotem, który podobnie jak nawierzchnia pasuje do linii i kolorytu fasady budynku.

Na małym skrawku ziemi przed domem, na zewnątrz ogrodzenia, tuż przy chodniku można także założyć miniaturowy oryginalny ogródek.

Ogródek pokazany na zdjęciu poniżej urządzono na przestrzeni nie szerszej niż metr. Zarówno bramę, jak i ogrodzenie wykonano z bejcowanego drewna, pasują one dobrze do bezpretensjonalnej fasady domu. Roślinność ładnie harmonizuje z otoczeniem, a kształt roślin wyraźnie podkreślają duże okrągłe kamienie. Wizytówka i klamka są dobrze widoczne w nocy, dzięki lampie zamontowanej w słupku oświetleniowym, umieszczonym tuż przy wejściu.

Przestrzeń od frontu domu można zagospodarować rozmaicie, starając się jednak tak ją ozdobić, by harmonizowała z architekturą domu. Rośliny muszą być odporne, to znaczy takie, które będą rosły bez względu na panujące przy ulicy warunki.

 

Poniżej są przedstawione dwie inne propozycje zagospodarowania przestrzeni od frontu domu.

Na rysunku u góry widzimy mały basen, na dole zaś — drewniane klocki, a wśród nich słupek oświetleniowy. W obu przykładach rośliny rosną w sposób naturalny.

 

Mały basen przed wejściem, z prawej. Drewniana barierka zabezpiecza przed wpadnięciem do wody Nawierzchnia jest taka sama jak na zdjęciu, dodano do niej tylko mały chodniczek z otoczaków, który dodatkowo oddziela wejście od wody. Roślinność między budynkiem a wodą jest kolorowa, liście sumaka (Rhus typhina) kontrastują z jałowcem sawiną (Juniperus sabina tamarscifolia) i krzewami wierzby.

 

Ozdobne wejście.
Tutaj płot zastąpiono betonową ścianą z dekoracyjnym wspornikiem, którego kształt odpowiada linii balkonu. Nawierzchnię prowadzącą do drzwi przecina betonowa ścieżka.

Comments are closed.